2016. november 9., szerda

Dzsentlemanus, avagy Donald nem kacsa

A tévészékház 2006-os ostroma idején elég komoly, olykor személyeskedésbe is átcsapó vitákat folytattak ismerőseim a szépemlékű iwiwen. Akkor megfogadtam, hogy nem fogok politizálni a közösségi oldalakon. A témát nagyrészt kerülöm a blogon is, de most pár gondolat eszembe jutott, amit szeretnék leírni. Megnyugtatok mindenkit, hogy rendszer nem lesz belőle, azt pedig vegyétek figyelembe, hogy teljességgel laikus vagyok. És még születésem óta agysérült is.:)
*
Donald Trump lett az Amerikai Egyesült Államok történetének 45. elnöke. A republikánusok enyhén szólva is különc milliárdos jelöltje összességében kevesebb szavazatot kapott, mint a demokrata Hillary Clinton, de az elektori rendszernek köszönhetően ő lett a befutó. Mert hát „The winner takes all”, azaz a győztes mindent visz.
Nagy most a döbbenet, az ijedzség, a csodálkozás… Kb. mint a brexit kapcsán. Hogy az kizárt, olyan aztán úgyse nem lesz. És lett. Trump életrajza olvasható az interneten, nem egy egyszerű figura, az egyszer biztos. Ahhoz, hogy ő hivatalos elnökjelölt lehessen, jelölő szervezeteknek kellett megfelelnie, előválasztáson kellett megfelelnie… És valamiért „hagyták, hogy így legyen…” Én elég naiv csávó vagyok, de gondolom, az USÁ-ban az idehaza olyan nagy előszeretettel emlegetett
„alkotmányos fékek” azért működnek, továbbá a Dzsentlemanusból is ismert lobbierők sem hagyják túlzottan partizánkodni Trumpot.
Mindazonáltal a brexit, Trump, Németországban az AfD megerősödése, Magyarországon a Fidesz „túlhatalmára” adott impotens válaszok kapcsán az össznépi hüledezés mellett a miértek kiderítése, a tapasztalatokból eredő következtetések levonása is ildomos lenne. Ez viszont már szerencsére nem az én feladatom.
 ---

És meg is érkeztünk Magyarországra. Menekültkérdés. Erről nem fogok bővebben írni. A rászoruló menekülteket sajnálom, a papírok nélkül érkező, követelőző egyéneket annyira nem. Talán nem véletlen, hogy a magyarok anno példásan segítették a keletnémet, majd a délszláv menekülteket…
Ez az alkotmánymódosításos téma is annyira magyaros. A Jobbik kérte az alkotmány módosítását. A Fidesz ragaszkodott a népszavazáshoz, majd mégiscsak fontos lett az alkotmánymódosítás. Ekkor már a Jobbik a bevándorlási kötvény eltörlését szabta feltételül, amit a kormány végül nem hajtott végre, pedig belebegtette. Így aztán egy érvénytelen népszavazás és egy megbukott alkotmánymódosítási kísérlet után máris düböröghet a kormányzati sikerpropaganda. Nem semmi…
A baloldali ellenzék gyakorlatilag romokban hever, mintha nem tudnák megszólítani az „istenadta népet”. Mintha nem is akarnák… Lényegtelen dolgokon rugóznak, a lényeg elsiklik… Orbán október 23-ai beszédét talán kritizálni is lehetett volna. De nem hallották, mert fütyültek. Mert az jó. Meg néha leírják, hogy FideSS, meg Orsós, oszt’ jónapot. 
---

A politikában mesterien működik az emberek „etetése”, nagy szólamok hangoztatása. „1956 mindenkié” Biztos ez?
 A 60 évvel ezelőtti forradalom nem győzött, nem győzhetett. Az más kérdés, hogy a „másik oldalon” is álltak magyarok. Meglincselt ÁVÓ-sok, legyilkolt sorkatonák… Teljesen véletlenül ráakadtam egy facebook-oldalra, melynek követői az akkori eseményeket máig „ellenforradalomnak”, résztvevőit kivétel nélkül fasiszta csőcseléknek tartják. Így tesz egyébként az egyik parlamenti párt politikusa is, mégpedig az orosz állami tévében. Zárójel bezárva. Az oldal fenntartója írása szerint egyebek közt a

Kisalföld főszerkesztőjét is megkereste, mert 1956. november 4-én elmondása szerint korábban elűzött, kommunista újságírók alapították a Győr-Moson-Sopron megyében megjelenő Kisalföldet, ami évtizedekig az MSZMP lapjaként funkcionált, ma pedig a család napilapjaként pozícionálja magát. Hogy hamarosan Mészáros Lőrinc érdekeltségébe kerülhet, az már egy másik történet… A megemlékezéstől a lap főszerkesztője természetesen eltekintett.
A Népszabadság is évtizedekig az állampárt, majd utódja lapja volt, az MSZP mégis „veszni hagyta”. Az ’56-os események után alapított Népszabadság ma morbid módon a sajtószabadság szimbóluma lett. Furcsa dolgok ezek.
Hat évtized történelmi távlatokban nézve szinte semmi… Valakinek a forradalom ma is ellenforradalom, valaki pedig máig államosított üzletét, elvett földjeit, jószágait siratja. Kibeszéletlen sérelmek, feldolgozatlan traumák, mint Trianon esetében…
És még valami. Kiskoromban mindig lelkesen néztem a választási műsorokat. Meg hogy jaj de jó lesz majd szavazni menni… Aztán…. Nem hiszem, hogy Fidesz, MSZP, Jobbik vagy DK kérdése lenne a szép új világ. Nem akarok „ausztriázni”. Mosolyog a hivatalnok, megél a munkás, van anyag az öblítőben, a kórházban a gumikesztyű nem csak nevében egyszer használatos, és mindig van is belőle… Ez nem pártkérdés! Ki mennyit lop? Ugyan már…
„Tetszettek volna forradalmat csinálni!”-mondotta volt dr. Antall József, a rendszerváltás utáni első miniszterelnök az elégedetleneket elcsitatandó. Rendszerváltás. Ma egyre többször rendszerváltoztatást hallok. Hogy kihangsúlyozzák, hogy „igen, azt mi csináltuk… Vagyis ők… Ha Gorbacsov akkor másként dönt, mást lép… A németek elintézik a Wende szóval, ami változást jelent, és ennyi. Persze gondok ott is akadnak bőven.
Tanulság? „Ami édes lenyelik…” Ami nem, néha azt is...
A frappáns befejezést pedig még gyakorolni kell...

Nincsenek megjegyzések: